Trafione w Zielone

Ekskluzywne japońskie zielone herbaty i kosmetyki.

wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » WARTO WIEDZIEĆ2 » WŁAŚCIWOŚCI KATECHIN ZIELONEJ HERBATY KONTRA WIRUS GRYPY
0123
0

WŁAŚCIWOŚCI KATECHIN ZIELONEJ HERBATY KONTRA WIRUS GRYPY

Data dodania: 25-09-2019


alt


Jesień i zima to pory roku, podczas których wirus grypy atakuje nas częściej. Z łac. Influenza, czyli grypa jest jednym z najbardziej znanych zakażeń wirusowych oraz niestety najbardziej śmiertelną chorobą wirusową. Opierając się na danych organizacji WHO wynika, że rocznie na powikłania pogrypowe, takie jak zapalenie płuc lub zapalenie mózgu umiera około 250000 osób. Jak się przed nią ustrzec skoro z roku na rok przybywa coraz więcej mutacji tego wirusa oraz poszerza się grono osób, które nie chcą się na nią szczepić?
Najprostszą metodą niezachorowania na grypę (typu A i B) jest unikanie osób zakażonych oraz stosowanie odpowiedniej higieny, jak mycie rąk czy noszenie masek. Pomimo takich wskazówek wirus grypy potrafi wtargnąć do naszego organizmu i rozprzestrzeniać się na inne osoby.
Wielu z nas „łapiąc” wirusa, próbuje usunąć go z organizmu stosując witaminę C lub powszechnie dostępne w aptekach leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pamiętajmy jednak, że witaminą C nie zlikwidujemy wspomnianej choroby bądź potocznie zwanego przeziębienia. Dowodzą temu badania, których streszczenie udostępniamy w niniejszym artykule.1
Ważne jest profilaktyczne, długotrwałe spożywanie witaminy oraz produktów znanych od pokoleń: czosnku, cebuli, wyciągu z czarnego bzu, aronii, tranu oraz... zielonej herbaty, która niestety na naszym kontynencie nie kojarzy się ze środkiem zwiększającym odporność. Pamiętajmy jednak, aby we wszystkim mieć umiar. Stare przysłowie „co za dużo, to niezdrowo” dotyczy nawet witaminy C.

Od końca lat 90 XX wieku szereg badań epidemiologicznych pokazuje, że regularne picie zielonej herbaty zmniejsza wskaźniki zachorowań na grypę typu A i B oraz niektórych objawów przeziębienia.
Dowodem na skuteczność przeciwdziałania zakażeniu wirusem grypy za pomocą zielonej herbaty mogą być przeprowadzone w latach 2008-2009 w Japonii w mieście Kikugawa badania na 2050 dzieciach w wieku 6-13 lat z kilku szkół podstawowych. Wnioski jakie nasuwają się po analizie wyników stwierdzają, że spożywanie przez dzieci od 1-5 filiżanek (każda po 200ml) zielonej herbaty dziennie może przyczynić się do zapobiegania zakażenia grypą.2
Obawy, jakie pojawiają się po zapoznaniu się z tematyką dotyczącą picia zielonej herbaty przez dzieci niosą ze sobą wiele pytań z zakresu wpływu jej katechin na komórki rozwojowe. Zielona herbata ma działanie antyangiogenetyczne, co oznacza, że jej polifenole mają zdolność do zakłócania ukrwienia komórek nowotworowych a nawet ich uśmiercania. Jak dotąd nie jest wyjaśnione, jak polifenole zielonej herbaty wpływają na zdrowe komórki młodego organizmu. Ponadto spora dawka kofeiny w niektórych rodzajach zielonej herbaty może wywołać skutki uboczne dotyczące chociażby zaburzeń snu czy koncentracji u naszych pociech.

W 2007 roku C.A. Rowe z Uniwersytetu na Florydzie przeprowadził badanie trwające 3 miesiące na 108 dorosłych uczestnikach w wieku 18-70 lat, którym podawano EGCG z zielonej herbaty (galusan epigallokatechiny) i L-teaninę zawarte w kapsułkach. Ponadto zbadano aktywność limfocytów T gamma delta (γδ) na obecność polifenoli z zielonej herbaty. Wykazano, że picie dziennie 10 filiżanek herbaty (porównując kapsułki z naparem) znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę. Wynik badania wykazał ponad 32% spadek zachorowalności na grypę w grupie przyjmującej kapsułki z zieloną herbatą oraz wykazał większą aktywność i namnażanie limfocytów T gamma delta, odpowiedzialnych za procesy ochronne organizmu.3

Kolejne badanie trwające 5 miesięcy, przeprowadzone w latach 2009-2010 przez Matsumoto w Japonii również dowodzi na skuteczność terapii zieloną herbatą i teaniną przeciw wirusom grypy. Uczestniczyło w nim 197 pracowników służby zdrowia w wieku średnio 43 lata. Główną miarą wyniku było pojawienie się wśród kandydatów testu objawów przeziębienia lub grypy. Dzienna dawka podawanych katechin z zielonej herbaty wynosiła 378 mg. Wynik zaskoczył autora badania. Grupa przyjmująca kapsułki z zieloną herbatą wykazała 4,1% zachorowań na grypę w porównaniu z grupą placebo (13,1%).4,5

Artykuł ten przedstawił zaledwie namiastkę właściwości zielonej herbaty. Obecnie trwają badania kliniczne nad wpływem katechin z zielonej herbaty na grypę. Sugerując się wyżej wymienionymi przykładami zachęcamy w ramach profilaktyki przeciwgrypowej do spróbowania naturalnej terapii JAPOŃSKĄ ZIELONĄ HERBATĄ, której jakość w naszym sklepie jest wyjątkowa. Zapraszamy także do śledzenia naszego bloga. Wkrótce na przykładzie badań opiszemy, jakie inne metody stosują mieszkańcy krajów azjatyckich przeciw zakażeniom górnych dróg oddechowych.

Dziękujemy za poświęcony nam czas!
 
Opracowanie:
Agnieszka Hendrysiak-Mazur
trafionewzielone.pl
Źródło:

1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23440782
2 Park M., Yamada H., Matsushita K., Kaji S., Goto T., Okada Y., Kosuge K., Kitagawa T. Green tea consumption is inversely associated with the incidence of influenza infection among schoolchildren in a tea plantation area of japan. J. Nutr. 2011;141:1862–1870. doi: 10.3945/jn.110.137547.
3 Rowe C.A., Nantz M.P., Bukowski J.F., Percival S.S. Specific formulation of camellia sinensis prevents cold and flu symptoms and enhances gamma,delta t cell function: A randomized, double-blind, placebo-controlled study. J. Am. Coll. Nutr. 2007;26:445–452. doi: 10.1080/07315724.2007.10719634.
4 Matsumoto K., Yamada H., Takuma N., Niino H., Sagesaka Y.M. Effects of green tea catechins and theanine on preventing influenza infection among healthcare workers: A randomized controlled trial. BMC Complement. Altern. Med. 2011;11:15. doi: 10.1186/1472-6882-11-15.
5 Daisuke Furushima, Kazuki Ide, Hiroshi Yamada: „Effect of Tea Catechins on Influenza Infection and the Common Cold with a Focus on Epidemiological/Clinical Studies.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6100025/

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii WARTO WIEDZIEĆ

BLOG

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl